Matejova cesta

Matejova cesta

Môj syn Matej sa narodil 4.8.1996 v Starej Ľubovni. Veľmi som sa na neho tešila a všetko nasvedčovalo tomu,že sa mi narodí zdravé dieťa. Môj zdravotný stav však  v 36.týždni skomplikovala trombóza ľavej nohy, ktorú mi až do pôrodu liečili lekári silnými antibiotikami a liekmi na rozbíjanie krvných zrazenín.

Matej sa narodil v 38. týždni, no vyzeralo to, že sa na tomto svete dlho nezdrží. 15 minút nedýchal, vdýchol plodovú vodu, bol kriesený, bojoval o život.Na druhý deň zakrvácal do mozgu a začala mu rásť hlavička, mal hydrocefalus. Následkom týchto komplikácií sa mu poškodil mozog.

Na tretí deň bol prevezený na JIS do Popradu, kde sme spolu strávili 6 týždňov.  Lekári ma od začiatku upozorňovali na nepriaznivé zdravotné výhliadky ohľadom jeho stavu, povedali, že Matej ostane následkom týchto komplikácií telesne aj mentálne postihnutý. Rehabilitačné sestry s ním začali rehabilitovať Vojtovou metódou, do ktorej zaškolili aj mňa a tak sme pokračovali v cvičení doma. Absolvovali sme viaceré pobyty v rôznych rehabilitačných zariadeniach na Slovensku.Avšak kvôli vekovému obmedzeniu, ktoré mali niektoré zariadenia,ktoré sme navštevovali a kvôli aktuálnej legislatíve v zdravotníctve, sme nakoniec boli nútení rehabilitovať iba doma.

Matejovi rehabilitácia vždy pomáhala napredovať a zlepšovať sa fyzicky aj psychiky. Jeho zdravotný stav však po celý život komplikovali dýchacie problémy,silné zahlienenie, epileptické záchvaty,problémy s príjmom potravy-prijíma stravu cez PEG. Všetky tieto komplikácie ho dokázali vrátiť aj o niekoľko rokov späť. Aj napriek tomu sme sa nevzdávali a Matej sa postupne postavil na nohy a začal chodiť s pomocou druhej osoby.Chodil do svojich 16-tich rokov. V puberte začal rýchlejšie rásť-kosti rástli,no svaly to za nimi nestíhali a poskracovali sa mu šľachy. Maťka boleli nohy a čoraz viac hľadal úľavové polohy. Prestal postupne chodiť a pohyboval sa iba štvornožky a na invalidnom vozíku. Tento stav sme sa snažili spomaliť domácim cvičením, aplikovaním kolenných ortéz a dochádzaním na rehabilitáciu do okresnej nemocnice. To všetko však aj tak nestačilo. V tom čase nám podala pomocnú ruku  naša obvodná lekárka,ktorá nám dala kontakt na Centrum Liberta. 1.2.2015 sme sa tam s Matejom išli pozrieť osobne. Matej si vyskúšal na chvíľku Giger MD terapiu a my sme sa s pani riaditeľkou dohodli,že začiatkom júna 2015 nastúpi na svoju prvú rehabilitáciu v Centre Liberta. Maťko túto rehabilitáciu úspešne absolvoval v trvaní troch týždňov a v rehabilitovaní pokračoval ďalej.

Rehabilitácia v Centre Liberta mu pomáha udržať sa v dobrom fyzickom stave-končatiny sú hybné,neskracujú sa, peristaltika funguje výborne, už nemáva zápchy, výborne sa mu odhlieňujú priedušky a pľúca, chorý býva raz ročne a výrazne sa mu zlepšili psychické funkcie-lepšia vnímavosť, lepšie odozvy na vonkajšie podnety, výraznejšie emocionálne prejavy-radosť, súhlas, spokojnosť. 

Zlepšenie jeho stavu nám potvrdili lekári,ktorých navštevujeme dlhé roky- pneumologička,rehabilitačná lekárka, neurologička,ale aj obvodná lekárka.

Sme šťastní, že sme našli takúto efektívnu formu rehabilitácie, ktorá zlepšuje a skvalitňuje Matejov život a robí ho šťastným. 

Vďaka pomoci štedrých darcov, nadácií a darcov 2% mohol Matej absolvovať už svoju trinástu rehabilitáciu, za čo sme všetkým nesmierne vďační. 

Uvedomujeme si,že toto je celoživotný boj a preto by sme radi pokračovali v rehabilitácii v Centre Liberta aj naďalej.


Minimálna suma : 5EUR.

ROK 2018

v roku 2018 môj syn Matej zažíva radosť pri každom cvičení, že mu rehabilitácia pomáha žiť šťastnejší a kvalitnejší život, hlavne po psychickej stránke vidím v poslednom čase výrazné posuny, výraznejší emocionálny prejav, spontánnejšie reakcie. Po motorickej stránke sa naďalej pohybuje štvornožky, dokáže sa dať do vzpriameného kľaku, otvoriť si dvere, presunúť sa do druhej miestnosti, prísť štvornožky k predmetom, ktoré ho zaujímajú.

 Matejova cesta / 2018
 Matejova cesta / 2018
 Matejova cesta / 2018
 Matejova cesta / 2018

ROK 2017

V dňoch 11.9.- 22.9.2017  môj syn Matej absolvoval v Centre Liberta svoj ôsmy rehabilitačný pobyt a v poradí druhý po operácii šliach, ktorá mu pomohla uvoľniť nohy. Zároveň však stratil veľa svalovej hmoty počas doby, keď mal na nohách sadrovú fixáciu, preto potreboval  znovu nabrať svaly a silu.
Rehabilitačný pobyt zvládal dobre, v rámci svojich síl. Dá sa povedať, že každý deň podával čoraz lepšie výkony a to aj vďaka pomoci a stimulácii zo strany fyzioterapeutov.
Vďaka cvičeniu v Liberte sa dostal do dobrej formy,zase sa dokáže dostať do vzpriameného kľaku, zísť z postele a vyliezť na ňu, dokáže sa pohybovať štvornožky v priestore a zaznamenala som aj zlepšenie psychického stavu. Matej je vnímavejší, vie výraznejšie prejaviť svoje emócie a rýchlejšie zareagovať na vonkajšie podnety.

 Matejova cesta / ROK 2017
 Matejova cesta / ROK 2017
 Matejova cesta / ROK 2017
 Matejova cesta / ROK 2017
 Matejova cesta / ROK 2017
 Matejova cesta / ROK 2017
 Matejova cesta / ROK 2017

ROK 2016

Matejoe svalstvo sa pomocou rehabilitácie a následne pravidelného pohybu doma, udrží pevné. Hýbe sa po štyroch, presúva sa bez problémov po celom byte, dokáže sa dať sám do vzpriameného kľaku a s pomocou sa dokáže postaviť. Vždy som išla hlavne po zlepšení jeho fyzickej stránky, no všimla som si, že po každom pobyte sa zlepší aj psychicky. Je vnímavejší, dokáže urobiť malé úkony, dať najavo, čo potrebuje. Taktiež rozumie niektorým prejavom, pokynom, no nie vždy dokáže adekvátne reagovať.

 Matejova cesta / ROK 2016
 Matejova cesta / ROK 2016
 Matejova cesta / ROK 2016
 Matejova cesta / ROK 2016
 Matejova cesta / ROK 2016
 Matejova cesta / ROK 2016
 Matejova cesta / ROK 2016
 Matejova cesta / ROK 2016

ROK 2015

Pobyt v Liberte môžem ostatným, tým, ktorí to potrebujú, len odporúčať. Centrum Liberta má ľudí, ktorí sú odborníci a ktorí chcú chorým deťom a aj dospelým pomáhať. Je tam možnosť prispôsobiť cvičebný program možnostiam klienta. Rodičia dostanú rady, ako vyriešiť financovanie pobytu. Je tam možnosť stretnúť sa a vymeniť si informácie s rodičmi postihnutých detí.

 Matejova cesta / 2015
 Matejova cesta / 2015
 Matejova cesta / 2015
 Matejova cesta / 2015