Zille

Zille a jej cesta vpred

Naša dcéra Zille sa narodila 9. 1. 2014 cisárskym rezom pre nepostupujúci pôrod. Zo začiatku všetko prebiehalo bez komplikácii. V šiestich mesiacoch sme si všimli, že pri ležaní na brušku nedvíha hlavičku, nechytá hračky, nevyvíja sa a od začiatku mala strašne tichučký plač. Na neurologické oddelenie sme sa dostali v novembri po tom, čo naša dcéra dostala vážny záchvat. V detskej fakultnej nemocnici v Košiciach zistili diagnózu: ťažká hypotónia.

Dopočuli sme o metóde Dévény, takže onedlho sme začali s touto terapiou. Fyzioterapeutka rôznymi špeciálnymi polohami a Dévény metódou posiľňovala jej svalovú silu a takto dosiahla naštartovanie jej motorického vývoja. 

Viditeľné zlepšenie nastalo v roku 2017, keď Zille dostala nové ortézy, ktoré už pevne držali jej nohy a pomocou ktorých mohla ako-tak chodiť s našou dopomocou. Dcérka bola naďalej nestabilná, mala zlé držanie tela, nesprávnu rovnováhu a koordináciu. V máji toho roku sme skúsili s ortézami bicyklovať, čo sa našej dcére veľmi páčilo. Ak bolo vhodné počasie, každý deň trávila 3-4 hodiny bicyklovaním. Tým sa jej umožnilo, aby nosila ortézy viac hodín denne, posilňovali sa jej svaly na nohách, a postupne si zvykala na to, ako treba správne držať nohy (má ich kvôli hyperextendovanosti veľmi krivé). Zlepšovala sa trochu aj jemná motorika, mala už viac sebaistoty, v globále bola spokojnejšia a mala lepšiu náladu. 

V roku 2017 Zille absolvovala prvú Therasuit terapiu v Košiciach. Po dvoch týždňoch sme uvideli jednoznačné znaky zlepšenia jej stavu. Po niekoľkých mesiacov absolvovala druhú terapiu, po ktorej bola pevnejšia, silnejšia, odvtedy má lepšiu koordináciu, rovnováhu. V apríli a v septembri 2018 sme znovu išli na terapiu. Dcére sa zlepšila svalová sila, zlepšil sa sed a celková koordinácia, je stabilnejšia, má zlepšený stereotyp štvornožkovania a stabilnejší stoj. Tento rok sme začali ďalšou terapiou. 

Sme si istý, že len po absolvovaní ďalších Therasuit terapiách bude mať naša dcéra šancu, aby sa konečne naučila chodiť, behať, hrať sa ako ostatné deti. Aj keď bude musieť nosiť ortézy, to jej určite nezabráni v tom, aby bola konečne šťastná!


Minimálna suma : 5EUR.

ROK 2018

 Zille a jej cesta vpred  / nový článok
 Zille a jej cesta vpred  / nový článok
 Zille a jej cesta vpred  / nový článok
 Zille a jej cesta vpred  / nový článok